Ha itt vagy és olvasod a cikket, akkor bizonyára érdekel, hogy hogyan alakulnak a weboldal készítés árak 2022-ben. Remélem tudok neked segítséget nyújtani abban, hogy jobban beleláss abba, hogy mik azok, amik a szükséges és elengedhetetlen, egyszeri vagy ismétlődő költségek.
Az alap költségek: domain név regisztrálása és tárhely vásárlása
A domaint regisztrációkor egy vagy két évre kell kifizetni, majd utána évente szükséges meghosszabbítani. Domain nevek éves díja átlagosan 3-4 ezer forint költséget jelent.
A tárhely díja nagyban függ attól, hogy mekkora a honlap. Egy kis weboldal esetén elég 1000-3000 MB közötti tárhely, viszont egy webshophoz legalább 5000 MB méretű tárhelyben kell gondolkozni.
A tárhely éves díja 6-20 ezer forint között mozog.
SSL tanúsítvány: ma már a legtöbb tárhelyszolgáltató csomagajánlatában szerepel az SSL tanúsítvány, azonban van olyan szolgáltató is, aki plusz díjat kér el a telepítéséért. Utóbbi esetben ez is évente fizetendő költség, éves díja átlagosan 8-10 ezer forint.
Tehát a domain és a tárhely díja évente ismétlődő, fix költség, melyekkel minden esetben számolni kell, akkor is ha webdesigner készíti a honlapod és akkor is, ha te magadnak készíted el.
Kötelező elemek: Adatkezelési Tájékoztató és webshop esetén ÁSZF
Ezek megírásához a legjobb döntés, ha jogászt vagy adatvédelmi szakértőt keresel, hiszen ez már jogi terület.
A másik járható út a személyre szabható webes sablonok vásárlása, ez esetben nagyon körültekintően kell eljárni. Jóval olcsóbbak ugyan, mint egy ügyvéd, de nem biztos, hogy 10 ezer forintért a megfelelő dokumentumot kapod meg.
Más oldalról nem lopunk, nem koppintunk.
A webdesigner nem vállal felelősséget ezen dokumentumok tartalmáért, nem javít bele, nem írja át, el sem olvassa!
Ezeket a dokumentumokat egyszer kell kifizetni, a későbbiekben adatváltozás miatti módosítás díja merülhet fel plusz költségként. Ár 10 ezer forinttól kb. 150 ezer forintig.
Weboldal elkészítése
Az árak nagyban függenek az egyedi igényektől.
- Hány oldalból fog felépülni? Ezeken az oldalakon milyen egyedi design lesz?
- Mekkora lesz a szövegterjedelem, mennyi kép lesz? Több nyelven elérhető?
- Sablon, vagy egyedi tervezés?
- Készül drótváz, prototípus?
- Mikorra kell elkészíteni?
- Milyen funkciókra lesz szükség? Ide soroljuk a képgalériát, űrlapokat, térképeket, slideshow-t, hírlevélküldő rendszert, eseménynaptárt, időpontfoglalást, webshopot, stb.
- Szükség lesz egyedi grafikákra?
A webdesignerek munkadíja kb. 150 ezer forintnál kezdődik és weboldal esetében kb. 400 ezer forintig, webshop esetében akár milliós nagyságrendig terjed. Ez egy egyszeri költség.
Egyéb költségek
- Szövegírás – A honlap szövegének a megírása külön szakma. Ha nincs kedved bajlódni a szöveggel, vagy ha csak nincs időd, nem vagy elég kreatív, akkor érdemes ezt egy profira bízni. A szövegírók karakterdíjat adnak meg ami kb. 10-15ft/karakter. A konkurencia szövegének lopása, koppintása következményekkel járhat, hiszen bűncselekmény!
- Keresőoptimalizálás – A SEO is egy önálló szakma, a keresőoptimalizálás egy hosszú folyamat, mely hónapokig is eltarthat. A weboldal készítés árak nem feltétlen tartalmaznak keresőoptimalizálási beállításokat és kulcsszókutatást. SEO szakember segítségét is kérheted, általában havidíjas csomagokat ajánlanak.
- Fizetős képek használata, amennyiben nem rendelkezel saját fotókkal. Ezeknek a hátránya, hogy drágább, mint ha készíttetsz pár fotót, illetve viszontláthatod más weboldalakon is ezeket a stock fotókat. Profi fotós, aki elkészíti a weboldaladra a saját, egyedi fényképeid, kb. 20-30 ezer forint költséggel jár. Ezeket a képeket lehet 1-2 évente frissebbre cserélni. A telefonnal készített képeket szigorúan kerüljük, nem professzionális, amatőr hatást kelt, nem pedig bizalmat.
Weboldal karbantartása
Egy weboldalt időszakosan karban kell tartani, sajnos nem áll háborítatlanul az idők végezetéig. Az alap karbantartási dolgokat, mint pl. a frissítés, lehet hogy te is el tudod végezni, de egy adatbázis optimalizálást már nem biztos. A legtöbb webdesigner hosszú távú együttműködést kínál, így ha nem szeretnél ezekkel a dolgokkal foglalkozni, köss szerződést karbantartásra. Vannak csomagok, amik általában havi díjasok, ezek 6-45 ezer forintba kerülnek. Webshop esetében az ár jóval magasabb is lehet.
Tippek
- Mindig kérj részletes árajánlatot! Olvasd el figyelmesen, hogy mit tartalmaz pontosan, mi mennyibe kerül.
- Nem a legolcsóbb ajánlat lesz a legjobb. Az egy hét alatt honlap 45 ezer forintért valószínű olyan is. Sablonmegoldás, vagy épp semmilyen funkciót nem tartalmaz és a végén az ár kijön 200 ezer forintra.
- Kérj több ajánlatot és hasonlítsd össze őket!
- Mindig nézd meg a weboldalkészítő referenciamunkáit, hogy milyen minőségben és stílusban dolgozik!
- Olvasd el az ügyfélvéleményeket a honlapon és a közösségi médiában!
Ha szeretnél velem dolgozni és személyre szabott árajánlatot kérnél, akkor vedd fel velem a kapcsolatot itt.